A súlyos szabálytalanságok, megdöbbentő jelenetek és véres sérülések sem voltak ritkák a magyar-román focimeccseken. A legdurvábbnak talán az 1958-as mérkőzés számít, utána a nagyválogatottak 46 évig nem játszottak barátságos találkozón egymással. A két ország viharos futballtörténelmére sokszor a politika is rossz hatással volt.
A sporttörténeti adatok áttekintésekor furcsa kép bontakozik ki előttünk: magyar és román válogatottak viszonylag ritkán játszottak barátságos mérkőzéseket a második világháború után. Ha pedig Ceausescu román pártfőtitkár és államfő hivatali idejét nézzük, akkor 1965-1989 között csak "kötelező jelleggel" csapott össze - időnként a szó legszorosabb értelmében - a két ország válogatottja.
Trianon után egy évtizedig nem játszottak a nagyválogatottak.
Trianon után több mint tíz évig, 1931-ig nem játszott egymással a két válogatott, de hiányoznak a meccsek Észak-Erdély Magyarországhoz való visszacsatolása idejéből is, 1940 augusztusától 1944 végéig.
A magyarfutball.hu szerint Ceausescu idején egyetlen olyan meccs akad, amelyet nem nemzetközi selejtező keretében rendeztek meg. Egy 1980. januári, idényen kívüli nem hivatalos találkozón az Ebedlivel, Szokolaival és Tepsziccsel felálló FTC döntetlenezett a román válogatottal. A két csapat Dél-Amerikában játszott egymással, távol a hazai szurkolótáboroktól. Feltehetően a rendszerváltás után - és az 1990. márciusi marosvásárhelyi atrocitásokat követően - sem erőltették a két ország közötti mérkőzéseket a sportvezetők.
Az 1958-as meccs után 46 éves szünet következett
Az, hogy Romániával alig játszott a magyar válogatott (23 találkozó 1931 óta), miközben nyugati szomszédunkkal, Ausztriával világrekord-közeli (136) az egymással vívott meccsek száma, nem véletlen. A legfontosabb ebből a szempontból egy 1958-as bukaresti "barátságos" találkozó volt. Ez után Románia és Magyarország hivatalosan - tehát nem olimpiai vagy klubcsapatok szerepeltetésével - barátságos mérkőzést csak 2004-ben, azaz 46 év múlva játszott egymással.
Az 58-as meccsről Stefano Bottoni történész is említést tesz a Sztálin a székelyeknél című, a romániai magyar autonómiáról szóló könyvében. Bottoni kiemeli, hogy a szovjet diplomácia figyelmét is felkeltette az eset. A bukaresti mérkőzésen kint volt ugyanis a szovjet nagykövet, így szemtanúja lett az ott kitört botránynak. Romániában ekkoriban kezdődött a "nemzeti kommunizmus" építése, ekkor számolták fel gyakorlatilag a székelyföldi magyar autonómiát is. (Formálisan 1968-ban fejeződött be a folyamat - amint arról korábban is írtunk.)
Bottoni szerint 1959-ben Moszkva kritikusabb hangot kezdett megütni a román nemzeti törekvésekkel szemben. Ebben a kolozsvári magyar egyetem felszámolása, a Babes és a Bolyai egyetemek kényszerű összevonása is szerepet játszott, de a másik tényező "...valószínűleg az 1958. október 26-ai román-magyar 'barátságos' labdarúgómeccs alatt Bukarestben kitört botrány" lehetett. Bottoni idézi a brit külügyminisztérium jelentését, miszerint Hruscsov, a Szovjetunió első embere "1959. március 7-én Lipcsében elmondott beszédében elítélte ugyan a területi revizionizmust, de Erdélyt megemlítette, mint olyan területet, ahol 'sok magyar és román él'." Mindez jelzi, hogy a román nemzeti törekvések már Hruscsov számára is aggasztóak voltak.
Magyar és román megtorlások után jött az 1958-as meccs
A levert 1956-os forradalom után nemcsak Magyarországon, hanem Romániában is megkezdődött a megtorlás. A romániai büntetőeljárások arányaiban jobban érintették az erdélyi magyarokat, mint a románokat.
Az 1958-as bukaresti focimeccset ebben a nyomott hangulatban rendezték meg. Fodor János szintén erre a találkozóra hívja fel a figyelmet a Román-magyar kapcsolatok a kommunizmus időszakában című munkájában: "...még érzékenyebbé tette a helyzetet az ősszel megrendezett barátságos labdarúgó mérkőzés a román és a magyar ifjúsági, valamint felnőtt válogatott között. A játék közben és végén rendbontások történtek, az atrocitások elszenvedői magyar szurkolók, illetve játékosok voltak. Mivel az év folyamán Romániában járt budapesti Honvéd labdarúgó csapata, valamint a két vízilabda válogatott mérkőzésén is hasonló összetűzésekre került sor, ezért Keleti Ferenc bukaresti magyar nagykövet jelentésében nem tanácsolta a hasonló sportrendezvények megrendezését a két ország között."
Százezer néző 1958-ban, Bukarestben
Nézzük, hogy minderről miként számolt be a korabeli sportlap! A Népsport 1958. október 27-ei, címoldalas cikke szerint a magyarok "nagy küzdelemben" győztek 2:1-re Románia ellen (a mérkőzés jegyzőkönyve itt látható). A bukaresti Augusztus 23 Stadionban rendezett mérkőzésnek már a helyszíne is a román nemzeti törekvések újjáéledésének jelképe volt. Augusztus 23-a ugyanis nem kommunista ünnepnap, hanem a királyi Románia második világháborús kiugrásának a napja.
E stadionban gyűlt össze százezer néző. A meccs előtt Baróti Lajos szövetségi kapitány felhívta a figyelmet arra, hogy "kemény küzdelemre van kilátás". Mindez nem volt megalapozatlan aggodalom: "Magyar idő szerint 2 óra előtt vonultak ki a csapatok, de a román nézők már délelőtt tíz óta özönlöttek a stadionba." Az érzelmek már az ifjúsági válogatottak meccsén előtörtek, amikor kiállítottak egy román játékost, mert sértegette a játékvezetőt.
A nagyválogatottak mérkőzése így már eleve felfokozott hangulatban indult: "Az első percekben igen kemény küzdelem alakul ki, többször szabálytalan belemenések miatt a játékvezetőnek meg kellett állítania a játékot. Főleg Macri, a románok balhátvédje szabálytalankodik sokat" - írta a magyar tudósító. Az indulatok a második félidőben szabadultak el, az 53. percben a szovjet Elmar Saar játékvezető magához kérte a két csapatkapitányt, és figyelmeztette őket a tiszta játékra.
Budai felszakítja a román kapus fejbőrét, kiállítják a román góllövőt
Még ugyanabban a percben a magyar válogatott csatára, Budai egy vetődésnél megrúgta Tomát, a román kapust, akinek felszakadt a fejbőre. Ezután a kapus átkötött homlokkal védett tovább. Ekkor még mindig a románok vezettek egy góllal, amelyet az első félidőben szereztek.
A 67. percben az egyetlen román gól szerzője, Dinulescu sípszó után lőtte a hálóba a labdát, a játékvezető ezért figyelmeztette. Válaszul Dinulescu mondott neki valamit, mire Saar leküldte a játékost a pályáról. Dinulescu azonban nem akart lemenni, ami óriási füttykoncerthez vezetett, a Népsport szerint percekig állt a játék. A magyar csapat ekkor a partvonal mellé vonult, és várta, hogy mikor folytatódik a mérkőzés. Utóbb Saar játékvezető elmondta: "Dinulescut azért kellett kiállítanom, mert amikor figyelmeztettem, hogy fütty után Sipost ellökve a hálóba rúgta a labdát, minősíthetetlen, sportemberhez nem méltó hangot használt velem szemben."
Főszerepben a játékvezető
A kiállítás után megváltozott a játék képe, és a magyarok két gólt szerezve megnyerték a mérkőzést. A Népsport szerint ugyan "a játékvezető a szabadrúgásokkal rendszerint a román csapatot sújtotta", és voltak "kifogásolható döntései", ám "ezek mindkét csapatot egyformán sújtották. Így tárgyilagossága vitathatatlan." Augustin Botescu, a román válogatott edzője a meccs után azt mondta: "A játékvezető több hibát vétett, de pártatlanul bíráskodott."
Másnap, október 28-án a Népsport így jellemezte a bukaresti lelátó hangulatát, utalva a Dinulescu kiállítása utáni közjátékra: "Kétségtelen forró, izzó volt a légkör, s a 'viharszünet' alatt is olyan jeleneteknek lehettünk tanúi, amelyek egyáltalán nem méltóak egy ilyen baráti találkozóhoz. A fanatikus szurkolók egy része szinte arénává változtatta a pályát, a nemes vetélkedések színterét. Egy embernek, Elmar Saar szovjet játékvezetőnek köszönhető, hogy a mérkőzés mégis simán véget ért. A játékvezető nem veszítette el a lélekjelenlétét, igyekezett a szabályok szellemében bíráskodni." (A tudósításból nem derül ki, hogy a bíró nem orosz vagy ukrán volt, hanem a két világháború között független Észtország labdarúgó szövetségi kapitánya, aki aktív játékosként többször is tagja volt észt bajnokcsapatoknak futballban és jégkorongban.)
Belgrád, 1972: harminc helyen ropogott a tűz
A 46 éves mosolyszünet közben a legkiélezettebb helyzet 1972-ben következett be. Ekkor a budapesti és bukaresti - szintén felfokozott hangulatú - meccsek után sem született döntés az Eb-selejtezőben a továbbjutásról. A bukaresti meccsen a közönség egy része a magyar himnuszt énekelte, válaszul a román hangorkán igencsak félelmetes volt. A harmadik, mindent eldöntő meccset május közepén semleges helyszínen, Belgrádban rendezték meg. Itt dőlt el, hogy végül a magyarok kerültek be Európa négy legjobb csapata közé (a mérkőzés jegyzőkönyve itt látható).
A pályán a szó legszorosabb értelmében is küzdő játékosok rendkívül idegesek voltak. Kű Lajos például - akinek már a beállítása eleve kérdéses volt a csapatba - úgy csapott össze Deleanuval, hogy a magyar játékost vérző fejjel kellett levezetni a pályáról. Ennek ellenére úgy kiabált Illovszky szövetségi kapitánynak, hogy a nézőtérre is felhallatszott: "Ne, Rudi bácsi... könyörgöm, ne cseréljen le! Az égvilágon semmi bajom, engedjen vissza!" Kű vissza is állhatott.
A magyarok a meccs hajrájában megszerezték a döntőnek bizonyult gólt, és ekkor aztán elszabadultak az indulatok. A román kapus, Raducanu hasba rúgta a kapura törő Benét, a jelenetet a Népsport napokkal később így elevenítette fel: "A kapus szemmel láthatóan nem a labdára, hanem Benére koncentrált. Félelmetes látványt nyújtott, amikor elérte. Bene felemelkedett a levegőbe, egészen fantasztikus csavarral megfordult a levegőben, és fejjel érkezett a fűre. Szinte alig lehetett hinni, hogy fel tud állni."
A Népsport 1972. május 19-ei összefoglalója szerint "nehéz visszaadni, mi minden történt a belgrádi Partizan Stadionban az után, hogy a játékvezető hármas sípszava a mérkőzés végét jelezte. Az újságíró szókincse szegényes ahhoz, hogy az emberi érzelmek végtelen határait bebarangolva, csak hozzávetőlegesen is érzékeltesse a két tábor hangulatát. A román szurkolók egy része nem bírt keserűségével és csalódottságával; tüzet rakott az ülőhelyek farácsaiból. Vagy harminc helyen lángolt, ropogott a kiszáradt fa".
Bukarest, 1981: minden be volt dobva
1981-ben a világbajnoki szereplés volt a tét, amikor Mészöly Kálmán - a selejtezőket végül sikeresen záró - csapata szerepelt Bukarestben. A hangulat ekkor sem volt túl barátságos. A Népsport szeptember 24-ei tudósítása így hangzott: "Amit a nemzetközi szinten elismert közönségszervezés és nyugodtan mondhatjuk, a korszerű technika is tud, az itt, ezen a mérkőzésen 'be volt dobva'! Már az előmérkőzés alatt, az úttörők összecsapásán bömböltek az erre a célra megerősített hangszórók, közismert román népdalokat és sportindulókat játszva hangolták a közönséget, és a lelátókat már akkor zsúfolásig megtöltő közönség hálásan reagált."
A csapatok szakvezetői ezért úgy döntöttek, hogy "a játékosok a pályán melegítsenek, szokják a hangzavart, a biztatást, és a maroknyi magyar csoport ellenszurkolását. Mert ők sem hagyták magukat, zászlóikat lobogtatva éltették külön-külön, név szerint is pályára lépő játékosainkat." Mészöly a Népsportnak így nyilatkozott szeptember 25-én, a sikerrel felérő döntetlen után: "A légkör félelmetes volt, de a fiúk jól bírták idegekkel, bátran, óriási akarattal küzdöttek, a legnehezebb pillanatokban is helyén volt a szívük."
1998: kővel dobták meg a román buszt Budapesten
A rendszerváltás után a két válogatott egy darabig megint nem játszott egymással, és csak nemzetközi selejtezőkben találkoztak. Budapesten többször kifütyülték a román válogatottat, de a mélypontot talán az 1998-as pesti meccs után érték el a magyar szurkolók. Az október 14-én rendezett Eb-selejtezőt követően kövekkel dobáltak meg a románok buszát. A jármű ablakai betörtek.
Ezután a bukaresti 1999-es visszavágó is feszült - egyes szemtanúk szerint félelemkeltő - hangulatban zajlott. A román-magyar válogatott- és klubmeccseken azóta is folyamatosan téma a két ország sajtója számára, hogy milyen - a másik országot sértő - transzparensekkel, feliratokkal jelennek meg a szurkolók, és milyen rigmusokat skandálnak a lelátón.
A magyar és a román labdarúgó-válogatottak 2013. március 22-én zárt kapus meccset játszanak. A döntés oka jól ismert, a tavalyi magyar-izraeli barátságos mérkőzésen történt rasszista bekiabálások miatt a nemzetközi szövetség Magyarországot rendkívül szigorú büntetéssel sújtotta a - továbbjutás szempontjából akár döntő fontosságúnak is nevezhető - világbajnoki selejtezőn. (cikk: origo.hu)
Oldalak
Kiemelt mérkőzések :
- NL: Németország - Magyarország 2024.11.19.
- Ferencváros - Diósgyőr 2024.11.23.
- Videoton - Újpest 2024.11.23.
- Vasas - Szeged 2024.11.24.
- EL: Ferencváros - Malmö 2024.11.28.
- Újpest - Ferencváros 2024.11.30.
- Diósgyőr - Debrecen 2024.11.30.
- Kispest Bp. Honvéd - Vasas 2024.12.01.
- Debrecen - Ferencváros 2024.12.05.
- Spartak Szabadka - Topolya 2024.12.07.
- Debrecen - Újpest 2024.12.07.
- Videoton - Nyíregyháza 2024.12.07.
- EL: Paok - Ferencváros 2024.12.12.
- Nyíregyháza - Ferencváros 2024.12.14.
- Győri ETO - Diósgyőr 2024.12.14.
- Topolya - Vojvodina 2024.12.14.
Blog Archívum
-
►
2024
(
119
)
- ► szeptember ( 8 )
-
►
2023
(
148
)
- ► szeptember ( 13 )
-
►
2022
(
117
)
- ► szeptember ( 12 )
-
►
2021
(
84
)
- ► szeptember ( 14 )
-
►
2020
(
84
)
- ► szeptember ( 7 )
-
►
2019
(
141
)
- ► szeptember ( 9 )
-
►
2018
(
116
)
- ► szeptember ( 13 )
-
►
2017
(
156
)
- ► szeptember ( 13 )
-
►
2016
(
170
)
- ► szeptember ( 14 )
-
►
2015
(
171
)
- ► szeptember ( 17 )
-
►
2014
(
177
)
- ► szeptember ( 16 )
-
▼
2013
(
197
)
- ► szeptember ( 22 )
-
▼
március
(
19
)
- Debreceni VSC - Újpest 2013.03.31.
- Videoton - Siófok 2013.03.29.
- Ferencváros - Eger 2013.03.30.
- MTK - Kispest 2013.03.30.
- Magyarország - Románia 2013.03.22.
- Nemzetközi szurkolói torna Ukrajnában .
- Vérző fejek, lángoló lelátók - a magyar-román mecc...
- Debrecen - Pécs 2013.03.10.
- Ferencváros - Újpest 2013.03.10.
- Eger - Videoton 2013.03.09.
- Diósgyőr - Haladás 2013.03.09.
- Pápa - Ferencváros 2013.03.03.
- Budapest Honvéd - Videoton 2013.03.03.
- Kaposvár - Győri ETO 2013.03.02.
- Újpest - Paks 2013.03.02.
- Kecskemét - Debrecen 2013.03.02.
- Eger - Diósgyőr 2013.03.01.
- Pécs - MTK 2013.03.01.
- || Magyar Labdarúgó NB1 || 18.Forduló || Képek || ...
Címkék
Magyar Labdarugó NB1 2012/2013
(
369
)
Ftc Ferencváros
(
342
)
Ultras Hungary
(
286
)
NB II.
(
282
)
Dvtk Diósgyőr Miskolc
(
240
)
Loki Dvsc Debrecen
(
237
)
NB III.
(
231
)
UTE Újpest
(
230
)
Honvéd
(
209
)
Nyíregyháza
(
207
)
Szeged
(
195
)
Pécs PMFC
(
176
)
Vidi Videoton
(
157
)
Győri ETO
(
149
)
Megye I.
(
145
)
Angyalföld Vasas
(
122
)
Érd
(
121
)
Mtk
(
104
)
Csepel Sc
(
101
)
Magyarország Válogatott
(
100
)
Haladás
(
98
)
Csapod
(
93
)
Kézilabda
(
91
)
ZTE
(
89
)
Megye III.
(
86
)
Megye II.
(
84
)
Magyar Kupa
(
82
)
Európa liga
(
78
)
Békéscsaba
(
75
)
Kaposvár Rákóczi
(
72
)
Kosárlabda
(
71
)
Dorog
(
65
)
Dunaszerdahely DAC
(
63
)
KTE Kecskemét
(
59
)
Makó
(
59
)
Tatabánya
(
56
)
Informácio
(
53
)
Siófok
(
52
)
Veszprém
(
52
)
best of
(
51
)
Mezőkövesd
(
50
)
Szolnok
(
50
)
Nagykanizsa
(
47
)
Bajnokok Ligája
(
46
)
Sopron
(
44
)
Hódmezővásárhely
(
43
)
Körmend
(
41
)
Falco Szombathely
(
38
)
Vác
(
38
)
Budafok
(
35
)
Sepsiszentgyörgy
(
35
)
paks
(
34
)
Pomáz
(
33
)
Csíkszereda
(
32
)
Várda-Kisvárda
(
30
)
Kazincbarcika
(
28
)
Csömör
(
27
)
Eger
(
27
)
Futsal
(
26
)
III. Kerületi TVE
(
25
)
Dunaújváros /Red Alert/
(
24
)
Komló
(
24
)
REAC
(
23
)
Szentes
(
22
)
felkészülési mérkőzés
(
22
)
Röplabda
(
19
)
Europa Konferencia Liga
(
18
)
Vízilabda
(
18
)
Lombard Pápa
(
16
)
Jászberény
(
15
)
Jégkorong
(
15
)
Ajka
(
14
)
Százhalombatta
(
13
)
Európa Bajnokság
(
12
)
Oroszlány
(
12
)
Tát
(
12
)
Bácskatopolya
(
11
)
Fővárosi Vízművek
(
11
)
Hatvan
(
11
)
Bvsc-Zugló
(
10
)
English article
(
10
)
Külföld
(
9
)
Ikarus
(
8
)
Nagykáta
(
8
)
Pécel
(
8
)
Világ Bajnokság
(
8
)
régiségek
(
8
)
Bicske
(
7
)
Budapest Kupa
(
7
)
EHF Kupa
(
7
)
Hidasnémeti
(
7
)
Nagyhalász
(
7
)
Rákosszentmihály RAFC
(
7
)
Sárvár
(
7
)
Balmazújváros
(
6
)
AlbaFehérvár
(
5
)
B. Érdért
(
5
)
Budaörs
(
5
)
Bácsalmás
(
5
)
Cegléd
(
5
)
Hévíz
(
5
)
Mosonmagyaróvár
(
5
)
Salgótarján
(
5
)
Szekszárd
(
5
)
Öregfiúk mérkőzés
(
5
)
Megye IV.
(
4
)
Nemzetek Ligája
(
4
)
Soroksár
(
4
)
Bkv-Előre
(
3
)
Csillaghegyi MTE
(
3
)
Felvidék
(
3
)
Iváncsa
(
3
)
Kalocsa
(
3
)
Kapuvár
(
3
)
Okány
(
3
)
Pásztó
(
3
)
Tiszakécske
(
3
)
A.C.A.B.
(
2
)
Bakonybél
(
2
)
Balf
(
2
)
Etyek
(
2
)
Felcsút-Puskás-Akadémia
(
2
)
Fót
(
2
)
Hajdúböszörmény
(
2
)
Hajdúhadház
(
2
)
Hajdújárás
(
2
)
Hegyvidék
(
2
)
Kartal
(
2
)
Mezőörs
(
2
)
Orosháza
(
2
)
RKSK
(
2
)
Somorja
(
2
)
Tihany
(
2
)
Tiszavasvári
(
2
)
Tura
(
2
)
Vámosgyörk
(
2
)
1.2.1.3.
(
1
)
Almásfüzitő
(
1
)
Bag
(
1
)
Bajánsenye
(
1
)
Balatonkeresztúr
(
1
)
Berekfürdő
(
1
)
Bábolna
(
1
)
Békés
(
1
)
Celldömölk
(
1
)
Csenger
(
1
)
Csonkahegyhát
(
1
)
Csákvár
(
1
)
Dusnok
(
1
)
ESMTK
(
1
)
FFC
(
1
)
Felsőtárkány
(
1
)
Fülöpszállás
(
1
)
Gyula
(
1
)
Gyöngyös
(
1
)
Gávavencsellő
(
1
)
Gázgyár
(
1
)
Hajdúnánás
(
1
)
Istenmezeje
(
1
)
KFCKomárom
(
1
)
Kelen SC
(
1
)
Kiskanizsa
(
1
)
Kistarcsa
(
1
)
Küzdősport gála
(
1
)
Monsonmagyaróvár
(
1
)
Mártély
(
1
)
Mátészalka
(
1
)
Méhkerék
(
1
)
Nagyberény
(
1
)
Nagymaros
(
1
)
Nágocs
(
1
)
Női Foci
(
1
)
Pestszentimre
(
1
)
SZAC
(
1
)
Szarvas
(
1
)
Szendehely
(
1
)
Szentendre
(
1
)
Szigethalom
(
1
)
Szpari
(
1
)
Szuperkupa
(
1
)
Székelyföld
(
1
)
Sárospatak
(
1
)
Süttő
(
1
)
Tahitótfalu
(
1
)
Taktaharkány
(
1
)
Tamási
(
1
)
Tass
(
1
)
Tiszafüred
(
1
)
Trollfoci
(
1
)
Utánpótlás
(
1
)
Zalalövő
(
1
)
Kapcsolat | Contact
Hungarian Ultras ©. Üzemeltető: Blogger.